Time | Event | Details |
---|---|---|
7:00am- 1:00pm |
Room 1702
more.. Facilitator: T. Barnes Start time: 8am No set up needed No tech needs | |
Facilitator: T. Barnes Start time: 8am No set up needed No tech needs | ||
7:00am- 5:00pm | 25 students will travel by personal vehicle to participate in honor bands at District KMEA mini convention. Bob Davis, sponsor. | |
25 students will travel by personal vehicle to participate in honor bands at District KMEA mini convention. Bob Davis, sponsor. | ||
7:15am- 1:00pm | 14 students will travel by Suburban to St. Teresa's Academy to participate in Regional Meet. Brandon Hernandez. | |
14 students will travel by Suburban to St. Teresa's Academy to participate in Regional Meet. Brandon Hernandez. | ||
7:30am- 5:30pm |
Engineering Wing
more.. Facilitator: A. Taylor Winter Workshop | |
Facilitator: A. Taylor Winter Workshop | ||
8:00am- 3:00pm |
Commons
more.. Facilitator: K. DeHoff Start time: 10am Set up: *See attached diagram Tech needs: Projection with sound | |
Facilitator: K. DeHoff Start time: 10am Set up: *See attached diagram Tech needs: Projection with sound | ||
8:00am | vs. Blue Valley North | |
8:00am | vs. Blue Valley North |
Time | Event | Details |
---|---|---|
10:00am- 12:00pm |
ONW East Gym
Facilitator: M. Mahoney | |
Facilitator: M. Mahoney | ||
4:00pm- 9:00pm |
ONW Auxillary Gym
more.. Facilitator: B. Lenth Set up: Please open the wall between main and aux gyms. Will be using all 5 courts. | |
Facilitator: B. Lenth Set up: Please open the wall between main and aux gyms. Will be using all 5 courts. |
Time | Event | Details |
---|---|---|
8:00am- 8:50am |
Auditorium
Facilitator: B. Davis | |
Facilitator: B. Davis | ||
8:00am- 9:00pm |
Flex Theatre
Facilitator: R. Murphy Tech Rehearsals (12/3-Orchestra Festival 3-9; 12/6-Band Concert 5-9:30) | |
Facilitator: R. Murphy Tech Rehearsals (12/3-Orchestra Festival 3-9; 12/6-Band Concert 5-9:30) | ||
10:40am- 11:30am |
Auditorium
Facilitator: B. Davis | |
Facilitator: B. Davis | ||
1:19pm- 2:07pm |
Auditorium
Facilitator: H. Rolston *Light Painting | |
Facilitator: H. Rolston *Light Painting | ||
3:00pm- 4:30pm |
Room 1307
Facilitator: A. Paepke | |
Facilitator: A. Paepke | ||
3:00pm- 9:00pm |
Room 1827
more.. Facilitator: E. Skoglund | |
Facilitator: E. Skoglund | ||
3:30pm- 5:00pm |
Room 1741 - A&E Cad Lab
Facilitator: O'Gorman | |
Facilitator: O'Gorman | ||
5:00pm- 7:00pm |
Room 1827
| |
6:00pm- 8:00pm |
Library
Facilitator: T. Russman Please unlock South Door | |
Facilitator: T. Russman Please unlock South Door | ||
6:30pm | vs. Paola
ONW to play Paola High | |
ONW to play Paola High |
Time | Event | Details |
---|---|---|
8:00am- 8:50am |
Auditorium
Facilitator: B. Davis | |
Facilitator: B. Davis | ||
8:00am- 9:00pm |
Flex Theatre
Facilitator: R. Murphy Tech Rehearsals (12/3-Orchestra Festival 3-9; 12/6-Band Concert 5-9:30) | |
Facilitator: R. Murphy Tech Rehearsals (12/3-Orchestra Festival 3-9; 12/6-Band Concert 5-9:30) | ||
10:40am- 11:30am |
Auditorium
more.. Facilitator: B. Davis | |
Facilitator: B. Davis | ||
1:19pm- 2:07pm |
Auditorium
Facilitator: H. Rolston *Light Painting | |
Facilitator: H. Rolston *Light Painting | ||
3:30pm- 7:00pm |
Ravens Nest
more.. Facilitator: M. Lunney Set up: 2 long tables in the Raven's Nest under the screen for food; 1 long table outside near the main parking lot entrance off of College. | |
Facilitator: M. Lunney Set up: 2 long tables in the Raven's Nest under the screen for food; 1 long table outside near the main parking lot entrance off of College. | ||
4:00pm | vs. Multiple Schools.. | |
5:00pm- 7:00pm |
Room 1744 - A&E Lab
Facilitator: A. Taylor for CC Elementary Start time: 5:30pm | |
Facilitator: A. Taylor for CC Elementary Start time: 5:30pm | ||
6:00pm- 9:00pm |
Room 1827
more.. Facilitator: E. Skoglund | |
Facilitator: E. Skoglund | ||
6:00pm | vs. Blue Valley North | |
6:00pm | vs. Blue Valley North | |
6:00pm | vs. Blue Valley North | |
6:15pm- 7:45pm |
ONW East Gym
Facilitator: J. Collins | |
Facilitator: J. Collins | ||
6:30pm | vs. Multiple Schools..
@ DeSoto High School
| |
6:30pm | TBA vs. Paola |
Time | Event | Details |
---|---|---|
6:30am- 8:00am |
Ravens Nest
Set up: Standard Tech needs: Projection with sound | |
Set up: Standard Tech needs: Projection with sound | ||
8:00am- 9:30am |
Auditorium
Facilitator: B. Davis | |
Facilitator: B. Davis | ||
8:00am- 9:00pm |
Flex Theatre
Facilitator: R. Murphy Tech Rehearsals (12/3-Orchestra Festival 3-9; 12/6-Band Concert 5-9:30) | |
Facilitator: R. Murphy Tech Rehearsals (12/3-Orchestra Festival 3-9; 12/6-Band Concert 5-9:30) | ||
12:00pm- 1:30pm |
Commons
more.. Facilitator: B. Davis | |
Facilitator: B. Davis | ||
2:45pm- 4:15pm |
Ravens Nest
Set up: Standard Tech needs: Projection with sound | |
Set up: Standard Tech needs: Projection with sound | ||
3:30pm- 5:00pm |
Room 1741 - A&E Cad Lab
Facilitator: O'Gorman | |
Facilitator: O'Gorman | ||
4:30pm- 7:30pm |
Auditorium
District Rental Event Set up: 3 tables and 6 chairs outside the Auditorium entrance for registration; 1 table and 4 chairs on the stage Tech needs: Mic for presenter; projection with sound. Tech personnel-Henry Gray will be here. | |
District Rental Event Set up: 3 tables and 6 chairs outside the Auditorium entrance for registration; 1 table and 4 chairs on the stage Tech needs: Mic for presenter; projection with sound. Tech personnel-Henry Gray will be here. | ||
4:30pm | vs. Shawnee Mission-West | |
5:00pm- 9:00pm |
Band Room - Rm 1837
Facilitator: B. Davis Start time: 6:30p | |
Facilitator: B. Davis Start time: 6:30p | ||
5:30pm | vs. Shawnee Mission-North | |
6:00pm | vs. Olathe North | |
6:00pm | vs. Olathe North | |
7:00pm | vs. Shawnee Mission-North | |
7:30pm | vs. Olathe North | |
7:30pm | vs. Olathe North |
Time | Event | Details |
---|---|---|
TBD | vs. De Soto
@ DeSoto High School
| |
8:00am- 1:00pm |
ONW East Gym
Facilitator: T. Marriott Toys for Tots dance Set up: Check with Tabitha Tech needs: Large speaker to play music on. | |
Facilitator: T. Marriott Toys for Tots dance Set up: Check with Tabitha Tech needs: Large speaker to play music on. | ||
8:00am- 9:00pm |
Flex Theatre
Facilitator: R. Murphy Tech Rehearsals (12/3-Orchestra Festival 3-9; 12/6-Band Concert 5-9:30) | |
Facilitator: R. Murphy Tech Rehearsals (12/3-Orchestra Festival 3-9; 12/6-Band Concert 5-9:30) | ||
10:15am- 11:45am |
Auditorium
Facilitator: B. Davis | |
Facilitator: B. Davis | ||
12:42pm- 2:10pm |
Auditorium
Facilitator: H. Rolston *Light Painting | |
Facilitator: H. Rolston *Light Painting | ||
3:00pm- 4:30pm |
Room 1307
Facilitator: A. Paepke | |
Facilitator: A. Paepke | ||
3:00pm- 9:00pm |
Room 1827
more.. Facilitator: E. Skoglund | |
Facilitator: E. Skoglund | ||
3:30pm | vs. Turner | |
5:00pm- 9:30pm |
Auditorium
more.. Facilitator: B. Davis Start time 7p Set up: Podium in Auditorium; Shells? confirm with Bob Tech needs: 2 wireless mics in Auditorium; 1 in Commons | |
Facilitator: B. Davis Start time 7p Set up: Podium in Auditorium; Shells? confirm with Bob Tech needs: 2 wireless mics in Auditorium; 1 in Commons | ||
6:00pm- 8:00pm |
ONW East Gym
Facilitator: A. Krumbiegel | |
Facilitator: A. Krumbiegel | ||
6:15pm- 7:45pm |
ONW Auxillary Gym
Facilitator: J. Collins | |
Facilitator: J. Collins |
Time | Event | Details |
---|---|---|
TBD |
(Cancelled) | TBA vs. De Soto
@ DeSoto High School
|
8:00am- 3:00pm |
Auditorium
Facilitator: J. Martin Set up: Risers on stage | |
Facilitator: J. Martin Set up: Risers on stage | ||
8:00am- 7:00pm |
Flex Theatre
Facilitator: R. Murphy Tech Rehearsals/Performances at 7pm | |
Facilitator: R. Murphy Tech Rehearsals/Performances at 7pm | ||
8:30am- 9:45am |
Ravens Nest
Facilitator: B. Jarvis Personal Finance Class Taste Test | |
Facilitator: B. Jarvis Personal Finance Class Taste Test | ||
3:15pm- 5:30pm |
Engineering Wing
Facilitator: A. Taylor | |
Facilitator: A. Taylor | ||
4:30pm- 5:30pm |
Ravens Nest
Facilitator: J. Bonjour Set up: Standard set up | |
Facilitator: J. Bonjour Set up: Standard set up | ||
5:00pm- 7:00pm |
Room 1744 - A&E Lab
Facilitator: A. Taylor for CC Elementary Start time: 5:30pm | |
Facilitator: A. Taylor for CC Elementary Start time: 5:30pm | ||
5:00pm | vs. Olathe-South | |
6:30pm | vs. Paola | |
7:00pm- 10:00pm |
Dressing Room Boys
more.. Facilitator: R. Murphy Performance 7p | |
Facilitator: R. Murphy Performance 7p |