Olathe Northwest

Olathe Northwest

1

Friday, June 1, 2018
TimeEventDetails
Summer Conference @ Olathe East
7:30am- 10:30amCheerleading Camp
ONW Main Gym location

Facilitator: J. Collins Grades K-8 8:00-10:00am Please pull bleachers out, one section on the south side in the middle of the gym.

Facilitator: J. Collins Grades K-8 8:00-10:00am Please pull bleachers out, one section on the south side in the middle of the gym.

7:30am- 1:30pmFootball Camp
ONW Turf Field location

Facilitator: A. Hafner Grades 1-8 8:00 - 10:00 am; Grades 9-12 10:00 am - 1:00 pm

Facilitator: A. Hafner Grades 1-8 8:00 - 10:00 am; Grades 9-12 10:00 am - 1:00 pm

7:30am- 1:00pmSoftball Camp
CBAC, ONW Auxillary Gym, ONW East Gym location

Facilitator: M. Mahoney Inclement weather location ONW gyms Grades K-7 8:00 - 10: 00 am; Grades 8-12 10:30 am - 12:30 pm

Facilitator: M. Mahoney Inclement weather location ONW gyms Grades K-7 8:00 - 10: 00 am; Grades 8-12 10:30 am - 12:30 pm

8:30am- 3:30pm21st Century Academy Workshop
Flex Theatre, Room 1205, Room 1207, Room 1208, Room 1209, Room 1210, Room 1219, Room 1221, Room 1222, Room 1223 location

Facilitator: A. Epps (District) Project Management and Resource Scheduling Set up: Check with Angela

Facilitator: A. Epps (District) Project Management and Resource Scheduling Set up: Check with Angela

3:30pm- 6:30pmBasketball Ladies Camp
ONW Auxillary Gym, ONW East Gym, ONW Main Gym location

Facilitator: J. Branstrom Grades 9-12 4:00-6:00 pm

Facilitator: J. Branstrom Grades 9-12 4:00-6:00 pm

Saturday, June 2, 2018
TimeEventDetails
7:00am- 2:00pmDebate Work Day
Room 1834 - Debate location

Facilitator: Skoglund Debate Nationals Prep

Facilitator: Skoglund Debate Nationals Prep

7:45am- 12:00pmSAT Test
English Pod, Math Pod, Social Studies Pod location
3:00pm- 9:00pmBeyond the Stage
Auditorium, Dressing Room Boys, Dressing Room Girls location

Contact: Andrea Bates cell#913-609-6019 Set up: Podium set downstage left (near the side entrance) Piano downstage right. Tech needs: Wireless...

Contact: Andrea Bates cell#913-609-6019 Set up: Podium set downstage left (near the side entrance) Piano downstage right. Tech needs: Wireless...

Sunday, June 3, 2018
Monday, June 4, 2018
TimeEventDetails
7:00am- 11:00amDance Team Practice
ONW East Gym location

Facilitator: K. Hilliard/S. Judge

Facilitator: K. Hilliard/S. Judge

7:30am- 10:30amTrack & Field Camp
ONW Track location

Facilitator: M. Stephens Grades K-6 8:00-10:00am

Facilitator: M. Stephens Grades K-6 8:00-10:00am

7:30am- 4:00pmVolleyball Camp
ONW Auxillary Gym, ONW Main Gym location

Facilitator: B. Lenth Grades 9-12 8:00 - 10: 00am; Grades 6-8 10:30 am - 12:30 pm; Grades 2-5 1:30 - 3:30 pm

Facilitator: B. Lenth Grades 9-12 8:00 - 10: 00am; Grades 6-8 10:30 am - 12:30 pm; Grades 2-5 1:30 - 3:30 pm

8:00am- 4:00pmBand Camp
Auditorium, Band Room - Rm 1837, Choir Room, Commons, Event Entrance, Flex Theatre, ONW Turf Field, Orchestra Room, Ravens Nest, Room 1501, Room 1509, Room 1513, Room 1811, Room 1827 - Health Room, Room 1833 - Culinary Arts location

Needs table/chairs in Commons. Will give other details closer to event.

Needs table/chairs in Commons. Will give other details closer to event.

8:00am- 5:00pmEngineering Academy Summer Camps
Engineering Wing, Courtyard, Flex Theatre, Room 1717, Room 1727, Room 1729 - Indust Tech Lab, Room 1739 - Metal Shop, Room 1740 - A&E, Room 1741 - A&E Cad Lab, Room 1742 - A&E, Room 1744 - A&E Lab, Room 1746 - A&E location

Facilitator: D. Worcester

Facilitator: D. Worcester

8:30am- 12:00pmCredit Recovery
Room 1307 location

Facilitator: A. Paepke Credit Recovery Summer School.

Facilitator: A. Paepke Credit Recovery Summer School.

3:30pm- 7:00pmBasketball Mens Camp
ONW Auxillary Gym, ONW East Gym, ONW Main Gym location

Facilitator: M. Grove Grades 9-12 4:00-6:30 pm

Facilitator: M. Grove Grades 9-12 4:00-6:30 pm

6:00pm- 8:30pmACT Prep Sessions
Library location
6:00pm- 7:00pmRPO Meeting
Office Lounge location

Facilitator: J. Pickerill RPO/Site Council dinner

Facilitator: J. Pickerill RPO/Site Council dinner

Tuesday, June 5, 2018
TimeEventDetails
7:00am- 11:00amDance Team Practice
ONW East Gym location

Facilitator: K. Hilliard/S. Judge

Facilitator: K. Hilliard/S. Judge

7:30am- 10:30amTrack & Field Camp
ONW Track location

Facilitator: M. Stephens Grades K-6 8:00-10:00am

Facilitator: M. Stephens Grades K-6 8:00-10:00am

7:30am- 4:00pmVolleyball Camp
ONW Auxillary Gym, ONW Main Gym location

Facilitator: B. Lenth Grades 9-12 8:00 - 10: 00am; Grades 6-8 10:30 am - 12:30 pm; Grades 2-5 1:30 - 3:30 pm

Facilitator: B. Lenth Grades 9-12 8:00 - 10: 00am; Grades 6-8 10:30 am - 12:30 pm; Grades 2-5 1:30 - 3:30 pm

8:00am- 4:00pmBand Camp
Auditorium, Band Room - Rm 1837, Choir Room, Commons, Event Entrance, Flex Theatre, ONW Turf Field, Orchestra Room, Ravens Nest, Room 1501, Room 1509, Room 1513, Room 1811, Room 1827 - Health Room, Room 1833 - Culinary Arts location

Needs table/chairs in Commons. Will give other details closer to event.

Needs table/chairs in Commons. Will give other details closer to event.

8:00am- 5:00pmEngineering Academy Summer Camps
Engineering Wing, Courtyard, Flex Theatre, Room 1717, Room 1727, Room 1729 - Indust Tech Lab, Room 1739 - Metal Shop, Room 1740 - A&E, Room 1741 - A&E Cad Lab, Room 1742 - A&E, Room 1744 - A&E Lab, Room 1746 - A&E location

Facilitator: D. Worcester

Facilitator: D. Worcester

8:30am- 12:00pmCredit Recovery
Room 1307 location

Facilitator: A. Paepke Credit Recovery Summer School.

Facilitator: A. Paepke Credit Recovery Summer School.

3:30pm- 7:00pmBasketball Mens Camp
ONW Auxillary Gym, ONW East Gym, ONW Main Gym location

Facilitator: M. Grove Grades 9-12 4:00-6:30 pm

Facilitator: M. Grove Grades 9-12 4:00-6:30 pm

7:30pm- 9:00pmBand Rehearsal
Band Room - Rm 1837 location

Facilitator: R. Davis Olathe Civic Band rehearsal

Facilitator: R. Davis Olathe Civic Band rehearsal

Wednesday, June 6, 2018
TimeEventDetails
7:00am- 11:00amDance Team Practice
ONW East Gym location

Facilitator: K. Hilliard/S. Judge

Facilitator: K. Hilliard/S. Judge

7:30am- 10:30amTrack & Field Camp
ONW Track location

Facilitator: M. Stephens Grades K-6 8:00-10:00am

Facilitator: M. Stephens Grades K-6 8:00-10:00am

7:30am- 4:00pmVolleyball Camp
ONW Auxillary Gym, ONW Main Gym location

Facilitator: B. Lenth Grades 9-12 8:00 - 10: 00am; Grades 6-8 10:30 am - 12:30 pm; Grades 2-5 1:30 - 3:30 pm

Facilitator: B. Lenth Grades 9-12 8:00 - 10: 00am; Grades 6-8 10:30 am - 12:30 pm; Grades 2-5 1:30 - 3:30 pm

8:00am- 4:00pmBand Camp
Auditorium, Band Room - Rm 1837, Choir Room, Commons, Event Entrance, Flex Theatre, ONW Turf Field, Orchestra Room, Ravens Nest, Room 1501, Room 1509, Room 1513, Room 1811, Room 1827 - Health Room, Room 1833 - Culinary Arts location

Needs table/chairs in Commons. Will give other details closer to event.

Needs table/chairs in Commons. Will give other details closer to event.

8:00am- 5:00pmEngineering Academy Summer Camps
Engineering Wing, Courtyard, Flex Theatre, Room 1717, Room 1727, Room 1729 - Indust Tech Lab, Room 1739 - Metal Shop, Room 1740 - A&E, Room 1741 - A&E Cad Lab, Room 1742 - A&E, Room 1744 - A&E Lab, Room 1746 - A&E location

Facilitator: D. Worcester

Facilitator: D. Worcester

8:30am- 12:00pmCredit Recovery
Room 1307 location

Facilitator: A. Paepke Credit Recovery Summer School.

Facilitator: A. Paepke Credit Recovery Summer School.

3:30pm- 7:00pmBasketball Mens Camp
ONW Auxillary Gym, ONW East Gym, ONW Main Gym location

Facilitator: M. Grove Grades 9-12 4:00-6:30 pm

Facilitator: M. Grove Grades 9-12 4:00-6:30 pm

6:00pm- 8:30pmACT Prep Sessions
Library location
Thursday, June 7, 2018
TimeEventDetails
7:00am- 11:00amDance Team Practice
ONW East Gym location

Facilitator: K. Hilliard/S. Judge

Facilitator: K. Hilliard/S. Judge

7:30am- 10:30amTrack & Field Camp
ONW Track location

Facilitator: M. Stephens Grades K-6 8:00-10:00am

Facilitator: M. Stephens Grades K-6 8:00-10:00am

7:30am- 4:00pmVolleyball Camp
ONW Auxillary Gym, ONW Main Gym location

Facilitator: B. Lenth Grades 9-12 8:00 - 10: 00am; Grades 6-8 10:30 am - 12:30 pm; Grades 2-5 1:30 - 3:30 pm

Facilitator: B. Lenth Grades 9-12 8:00 - 10: 00am; Grades 6-8 10:30 am - 12:30 pm; Grades 2-5 1:30 - 3:30 pm

8:00am- 5:00pmEngineering Academy Summer Camps
Engineering Wing, Courtyard, Flex Theatre, Room 1717, Room 1727, Room 1729 - Indust Tech Lab, Room 1739 - Metal Shop, Room 1740 - A&E, Room 1741 - A&E Cad Lab, Room 1742 - A&E, Room 1744 - A&E Lab, Room 1746 - A&E location

Facilitator: D. Worcester

Facilitator: D. Worcester

8:30am- 12:00pmCredit Recovery
Room 1307 location

Facilitator: A. Paepke Credit Recovery Summer School.

Facilitator: A. Paepke Credit Recovery Summer School.

3:30pm- 7:00pmBasketball Mens Camp
ONW Auxillary Gym, ONW East Gym, ONW Main Gym location

Facilitator: M. Grove Grades 9-12 4:00-6:30 pm

Facilitator: M. Grove Grades 9-12 4:00-6:30 pm

5:45pm- 7:30pmSummer Help Pre-AP/AP English
Library location

Facilitator: A. Krumbiegel Start time 6:00. Question and Answer session for Summer Assignment

Facilitator: A. Krumbiegel Start time 6:00. Question and Answer session for Summer Assignment

6:30pm- 8:30pmBand Boosters Meeting
Band Room - Rm 1837 location
7:00pm- 10:00pmBasketball Ladies Practice
ONW Auxillary Gym, ONW East Gym location

Facilitator: J. Branstrom

Facilitator: J. Branstrom