Olathe Northwest
1


  • Sunday
  • Monday
  • Tuesday
  • Wednesday
  • Thursday
  • Friday
  • Saturday
  • 6
    8:00am - 5:00pm
    Facilitator: B. Davis Marching Band Clinic
    10:00am - 12:00pm
    @ONW East Gym
    Facilitator: M. Mahoney
    2:00pm - 4:00pm
    @ONW East Gym
    Facilitator: J. Wrecke
  • 7
    3:00pm - 4:30pm
    @Room 1307
    Facilitator: A. Paepke
    3:00pm - 6:00pm
    @Engineering Wing
    Facilitator: A. Taylor
    3:30pm - 5:00pm
    @Room 1741 - A&E Cad Lab
    Facilitator: O'Gorman
    5:00pm - 6:00pm
    @Office Conference Room
    Facilitator: C. Zuck
    6:00pm - 9:00pm
    @Room 1717
    Facilitator: A. Taylor Game Strategy Review
    6:00pm - 8:00pm
    @Library
    Facilitator: T. Russman Please unlock South Door
    6:30pm - 9:00pm
    @Ravens Nest
    Brian Gordon contact 913-433-8122
    6:30pm - 7:15pm
    @ONW Auxillary Gym
    Facilitator: J. Collins
    7:15pm - 9:00pm
    @Office Conference Room
    Facilitator: C. Zuck
  • 8
    4:00pm
    @Shawnee Mission South High School
    4:30pm - 9:30pm
    Facilitator: B. Davis Set up: Standard in commons for dinner No Tech needs
    5:30pm
    @Olathe Northwest High School

    ONW East Gym

    5:30pm
    @Olathe-Northwest High School

    ONW Main Gym

    5:30pm
    @Olathe-Northwest High School

    ONW Auxillary Gym

    5:30pm - 9:30pm
    @Engineering Wing
    Facilitator: A. Taylor
    7:00pm
    @Olathe-Northwest High School

    ONW Auxillary Gym

    7:00pm
    @Olathe Northwest High School

    ONW Main Gym

  • 9
    7:10am - 7:50am
    @Office Conference Room
    Facilitator: J. Jones
    7:15am - 7:55am
    @Flex Theatre
    Facilitator: A. Hafner
    1:30pm - 3:00pm
    @Ravens Nest
    Facilitator: M. Veatch Standard set up
    3:30pm - 5:00pm
    @Room 1741 - A&E Cad Lab
    Facilitator: O'Gorman
    6:00pm
    @Olathe Northwest High School
    6:00pm
    @Olathe-Northwest High School
    6:15pm - 7:45pm
    @Flex Theatre
    Facilitator: J. Collins Set up: Please clear room
    6:45pm - 7:45pm
    @Ravens Nest
    Facilitator: J. Collins Start time: 7p Set up: Standard No tech needs
  • 10
    9:00am - 3:00pm
    Students will travel by Suburban for State Competition Thurs-Sun. Eric Skoglund, sponsor.
    9:45am - 11:10am
    @Auditorium
    Facilitator: E. Medina Tech needs: Microphone and projection
    10:20am - 11:10am
    @Flex Theatre
    Facilitator: M. Veatch Set up: chairs and tables for 20
    3:00pm - 4:30pm
    @Room 1307
    Facilitator: A. Paepke
    3:05pm - 3:20pm
    @Flex Theatre
    Facilitator: J. Wrecke Set up: No set up needed
    3:30pm
    @Lansing High School
    4:00pm
    @Prairie Trail Middle School
    4:30pm
    (Rescheduled)
    @Olathe South High School
    5:00pm - 9:00pm
    @Band Room - Rm 1837
    Facilitator: B. Davis Start time: 6:30p
    5:30pm - 9:30pm
    @Engineering Wing
    Facilitator: A. Taylor
    5:30pm - 7:00pm
    @Ravens Nest
    Facilitator: A. Taylor Standard Set up
    6:00pm - 8:00pm
    @ONW East Gym
    Facilitator: A. Krumbiegel
    6:15pm - 7:45pm
    @ONW Auxillary Gym
    Facilitator: J. Collins
  • 11
    8:30am - 2:00pm
    150 students will travel by bus to Kauffman Center for the Performing Arts. Will see rehearsal process by KC Symphony. Joel Martin, sponsor.
    9:00am - 3:00pm
    Students will travel by Suburban for State Competition Thurs-Sun. Eric Skoglund, sponsor.
    3:00pm - 6:00pm
    @Engineering Wing
    Facilitator: A. Taylor
    4:00pm
    @Olathe-Northwest High School

    ONW East Gym

    4:00pm
    (Cancelled)
    @Olathe Northwest High School

    ONW East Gym

    4:00pm
    @Olathe Northwest High School

    ONW Main Gym

    4:00pm
    (Rescheduled)
    @Olathe-Northwest High School

    ONW Auxillary Gym

    4:00pm
    @Olathe-Northwest High School

    ONW Auxillary Gym

    4:30pm - 9:30pm
    Facilitator: B. Davis Set up: Standard in commons for dinner No Tech needs
    5:30pm
    @Olathe-Northwest High School

    ONW Auxillary Gym

    5:30pm
    @Olathe Northwest High School

    ONW East Gym

    5:30pm
    @Olathe Northwest High School

    ONW Main Gym

    6:00pm - 10:00pm
    @Flex Theatre
    Facilitator: B. Hernandez
    9:00pm - 11:59pm
    @ONW Main Gym
    Facilitator: B. Hernandez Set up: Will be setting up for competition after the conclusion of the BB games. See attached diagram
  • 12
    7:00am - 6:00pm
    (Cancelled)
    Facilitator: B. Hernandez Start time: 8:00a Set up: Evening of 11th Tech needs: Microphone; Projection
    7:30am - 3:30pm
    (Cancelled)
    @Engineering Wing
    Facilitator: A. Taylor
    8:00am - 4:00pm
    (Cancelled)
    @Room 1741 - A&E Cad Lab
    Facilitator: J. O`Gorman
    9:00am - 3:00pm
    (Cancelled)
    Students will travel by Suburban for State Competition Thurs-Sun. Eric Skoglund, sponsor.
    9:00am
    (Cancelled)
    @Blue Valley Northwest High School
    9:00am
    @Kapaun-Mt Carmel High School
    11:30am - 1:00pm
    (Cancelled)
    @Ravens Nest
    Facilitator: A. Taylor Standard Set up
  • 13
    9:00am - 3:00pm
    Students will travel by Suburban for State Competition Thurs-Sun. Eric Skoglund, sponsor.
    10:00am - 12:00pm
    @ONW East Gym
    Facilitator: M. Mahoney
    2:00pm - 4:00pm
    @ONW East Gym
    Facilitator: J. Wrecke
    4:00pm - 6:00pm
    @ONW East Gym
    Facilitator: J. Gunderson
  • 14
    8:00am - 11:30am
    @Flex Theatre
    Facilitator: B. Davis
    11:00am - 12:45pm
    @Auditorium
    Facilitator: E. Medina Tech needs: Mic with projection
    1:10pm - 2:10pm
    @Flex Theatre
    Facilitator: K. Ruprecht
    3:00pm - 4:30pm
    @Room 1307
    Facilitator: A. Paepke
    3:00pm - 6:00pm
    @Engineering Wing
    Facilitator: A. Taylor
    3:00pm - 7:00pm
    6 students will travel by Suburban to attend competition. Melissa Lunney, sponsor.
    3:30pm - 5:00pm
    @Room 1741 - A&E Cad Lab
    Facilitator: O'Gorman
    6:00pm - 8:00pm
    @Library
    Facilitator: T. Russman Please unlock South Door
    6:15pm - 7:45pm
    @ONW Auxillary Gym
    Facilitator: J. Collins
    6:30pm - 9:00pm
    @Ravens Nest
    Brian Gordon contact 913-433-8122
  • 15
    TBD
    (Cancelled)
    @Shawnee Mission South High School
    10:35am - 11:30am
    @Flex Theatre
    Facilitator: G. Whisman
    11:00am - 12:45pm
    @Auditorium
    Facilitator: E. Medina Tech needs: Mic with projection
    11:30am - 12:20pm
    @Flex Theatre
    Facilitator: K. Ricci Set up: Chairs in rows with an aisle for 100
    1:10pm - 2:10pm
    @Flex Theatre
    Facilitator: K. Ruprecht
    3:00pm
    @Mission Bowl Olathe
    3:45pm
    @Shawnee Mission South High School
    4:30pm
    (Rescheduled)
    @Olathe South High School
    5:30pm
    @Shawnee Mission South High School
    5:30pm
    @Olathe North High School
    5:30pm
    @Olathe East High School
    5:30pm - 9:30pm
    @Engineering Wing
    Facilitator: A. Taylor
    6:00pm - 7:00pm
    @ONW Main Gym
    6:15pm - 7:45pm
    @ONW Auxillary Gym
    Facilitator: J. Collins
    7:00pm
    @Shawnee Mission South High School
    7:00pm
    @Olathe North High School
    7:30pm
    @Olathe East High School
  • 16
    TBD
    (Cancelled)
    @Olathe East High School
    8:00am - 2:30pm
    12 students will travel by school vehicle to Mind Drive, KCMO to learn about and discuss electric vehicles, design ideas and aspects. Andrew E...
    11:00am - 12:45pm
    @Auditorium
    Facilitator: E. Medina Tech needs: Mic with projection
    3:30pm - 5:00pm
    @Room 1741 - A&E Cad Lab
    Facilitator: O'Gorman
    6:00pm
    (Cancelled)
    @Blue Valley West High School
    6:00pm
    (Cancelled)
    @Blue Valley West High School
    6:15pm - 8:30pm
    @ONW Main Gym
    Facilitator: J. Collins Set up: Please pull out bleachers on the south side. See attached diagram. Tech needs: mic and sound cart for music
    6:30pm
    @Gardner-Edgerton High School
    6:30pm
    @Gardner-Edgerton High School
  • 17
    11:00am - 12:45pm
    @Auditorium
    Facilitator: E. Medina Tech needs: Mic with projection
    11:45am - 12:40pm
    @Choir Room
    Facilitator: K. Ricci Set up: Please move 6 high top stools from the commons to the Choir room before Raven 50
    12:40pm - 2:10pm
    @Flex Theatre
    Facilitator: K. Ruprecht
    3:00pm - 4:30pm
    @Room 1307
    Facilitator: A. Paepke
    3:30pm
    @College Lanes AMF
    3:30pm - 5:00pm
    @Flex Theatre
    Facilitator: J. Collins Set up: Clear room
    4:00pm
    @Shawnee Heights High School
    4:00pm
    @Shawnee Heights High School
    4:30pm - 8:30pm
    Facilitator: E. Skoglund Start time 6:00pm Tech needs: Mic in Auditorium
    5:00pm - 8:00pm
    @Room 1307
    District Rental Please make sure door is unlocked
    5:00pm
    @Washburn Rural High School
    5:30pm
    @Olathe North High School
    5:30pm - 9:30pm
    @Engineering Wing
    Facilitator: A. Taylor
    5:30pm - 7:00pm
    @Ravens Nest
    Facilitator: A. Taylor Standard Set up
    6:00pm
    @Olathe-Northwest High School

    ONW East Gym

    6:00pm
    (Rescheduled)
    @Olathe-Northwest High School

    ONW Auxillary Gym

    6:00pm - 8:00pm
    @Flex Theatre
    7:00pm
    (Cancelled)
    @Olathe Northwest High School
    7:00pm
    @Olathe North High School
    7:00pm
    @Pittsburg High School
    Pittsburg Tournament. Game 1 vs Logan Rogersville
    7:30pm
    @Olathe Northwest High School

    ONW East Gym

  • 18
    TBD
    @Pittsburg High School
    8:00am - 3:00pm
    @Ravens Nest
    Facilitator: L. Peter Resource Enrollment Presentations Standard set up Tech needs: projection
    11:00am - 12:45pm
    @Auditorium
    Facilitator: E. Medina Tech needs: Mic with projection
    1:10pm - 2:10pm
    @Flex Theatre
    Facilitator: K. Ruprecht
    3:00pm - 6:00pm
    @Engineering Wing
    Facilitator: A. Taylor
    4:00pm
    (Changed)
    @FL Schlagle High School
    5:15pm - 9:00pm
    Facilitator: M. McLauglin Set up: 50 chairs;12 flex tables; 8 lunch tables. Tech needs: mic in main gym *Please set up Friday night after Bball...
    5:30pm
    (Changed)
    @FL Schlagle High School
    6:00pm - 7:30pm
    @ONW East Gym
    Facilitator: J. Collins Start time: 6:30pm Parent Showcase Set up: Pull out south side bleachers; see attached diagram. Mic and sound cart for ...
    6:00pm - 8:00pm
    Facilitator: P. Williamson Board Game/Movie Night No set up needed.
  • 19
    TBD
    @Pittsburg High School
    6:30am - 4:00pm
    (Cancelled)
    Facilitator: M. McLaughlin Start time 9:00 am Set up: Friday night after Bball practice*
    6:55am - 6:00pm
    (Cancelled)
    18 students will travel by bus to Pembroke Hill School for tournament competition. Sarah Curry, sponsor.
    7:00am - 6:30pm
    (Cancelled)
    Students will travel by personal vehicle to Westridge Middle School to participate in FTC Regional Qualifier. Brandon Hernandez, sponsor.
    7:30am - 3:30pm
    (Cancelled)
    @Engineering Wing
    Facilitator: A. Taylor
    10:00am
    (Cancelled)
    @Shawnee Mission South High School
    2nd game to be played at 11:00 AM.
    12:30pm
    (Cancelled)
    @Shawnee Mission North High School
    12:30pm
    (Cancelled)
    @Shawnee Mission North High School
    2:00pm
    (Cancelled)
    @Shawnee Mission North High School
  • 20
    10:00am - 12:00pm
    @ONW East Gym
    Facilitator: M. Mahoney
    2:00pm - 4:00pm
    @ONW East Gym
    Facilitator: J. Wrecke
    4:00pm - 6:00pm
    @ONW East Gym
    Facilitator: J. Gunderson
    6:00pm - 8:00pm
    @ONW East Gym
    Facilitator: L. Clark
  • 21
    No School
    8:00am - 9:00pm
    @Flex Theatre
    Facilitator: R. Murphy Final Rehearsals Set up: Please pull out bleacher seats and leave up through the weekend.
    3:00pm - 6:00pm
    @Engineering Wing
    Facilitator: A. Taylor
    6:15pm - 7:15pm
    @ONW Auxillary Gym
    Facilitator: J. Collins
  • 22
    8:00am - 11:30am
    @Event Entrance
    Facilitator: B. Davis
    8:00am - 9:00pm
    @Flex Theatre
    Facilitator: R. Murphy Final Rehearsals Set up: Risers/Set
    8:00am - 12:00pm
    (Cancelled)
    Facilitator: R. Murphy Set up: Check with Robin Tech needs: Robin
    10:35am - 11:30am
    @Ravens Nest
    Facilitator: G. Whisman
    3:30pm
    (Cancelled)
    @Olathe North High School
    4:00pm
    (Cancelled)
    @Olathe-Northwest High School

    ONW Auxillary Gym

    4:00pm
    (Cancelled)
    @Gardner-Edgerton High School
    5:30pm
    (Rescheduled)
    @Olathe-Northwest High School

    ONW Auxillary Gym

    5:30pm - 9:30pm
    @Engineering Wing
    Facilitator: A. Taylor
    7:00pm
    (Rescheduled)
    @Olathe-Northwest High School

    ONW Auxillary Gym

    7:00pm - 8:30pm
    (Cancelled)
    @Choir Room
    Facilitator: P. Williamson
    7:00pm - 9:00pm
    (Cancelled)
    @Ravens Nest
    Facilitator: Kelly Boeh
  • 23
    6:30am - 8:00am
    @Ravens Nest
    Set up: Standard Tech needs: Projection with sound
    8:00am - 9:00pm
    @Flex Theatre
    Facilitator: R. Murphy Final Rehearsals Set up: Risers/Set
    11:00am - 1:30pm
    @Auditorium
    Facilitator: B. Davis
    2:45pm - 4:15pm
    @Ravens Nest
    Set up: Standard Tech needs: Projection with sound
    3:00pm
    @Olathe Lanes - East
    3:00pm
    @Lawrence High School
    3:30pm - 5:00pm
    @Room 1741 - A&E Cad Lab
    Facilitator: O'Gorman
    5:15pm - 7:15pm
    @ONW East Gym
    Facilitator: M. Grove *Sophomore Team practice because of morning practice cancellation
    5:30pm
    (Rescheduled)
    @Olathe-Northwest High School

    ONW Auxillary Gym

    6:00pm - 8:30pm
    Facilitator: J. Jones Start time: 6:30pm Set up: Flex--Rows of chairs with an aisle for approx. 250 Tech needs: mic and projection
    6:00pm
    @Blue Valley Northwest High School
    6:15pm - 7:15pm
    @ONW Main Gym
    Facilitator: J. Collins
    7:00pm
    (Rescheduled)
    @Olathe-Northwest High School

    ONW Auxillary Gym

  • 24
    7:15am - 3:00pm
    15 students will travel by bus to Owawatomie High for KSHSAA Unit Conference. Annie Winkler, sponsor.
    8:00am - 9:00pm
    @Flex Theatre
    Facilitator: R. Murphy Final Rehearsals Set up: Risers/Set
    8:45am - 12:30pm
    30 DaCapo Choir students will travel by bus to PRT, ST and Austins to perform. Pam Williamson, sponsor.
    9:45am - 2:15pm
    80 students will travel by bus to visit engineering dept and have campus visit. Matt Peterie, sponsor.
    11:45am - 12:15pm
    Facilitator: J. Jones Set up: Please pull out a small section of bleachers that will hold approx. 175 students.
    2:15pm - 3:00pm
    Facilitator: J. Jones Set up: Please pull out a small section of bleachers that will hold approx. 175 students.
    3:00pm - 4:30pm
    @Room 1307
    Facilitator: A. Paepke
    4:00pm
    @Prairie Trail Middle School
    4:45pm
    @Newton High School
    Newton Tournament
    5:00pm - 8:00pm
    @Room 1307
    District Rental Please make sure door is unlocked
    5:30pm
    @Olathe-Northwest High School

    ONW East Gym

    5:30pm
    @Olathe-Northwest High School

    ONW Auxillary Gym

    5:30pm - 9:30pm
    @Engineering Wing
    Facilitator: A. Taylor
    6:00pm - 9:00pm
    @Room 1219
    Facilitator: M. Lunney
    6:00pm - 8:00pm
    @Commons
    Facilitator: A. Krumbiegel Set up: Please clear half of the commons from tables and chairs
    6:15pm - 7:15pm
    @ONW Main Gym
    Facilitator: J. Collins
    6:45pm - 8:45pm
    @Ravens Nest
    Meeting start: 7p Set up: Standard
    7:00pm
    @Olathe-Northwest High School

    ONW East Gym

    7:00pm
    @Olathe-Northwest High School

    ONW Auxillary Gym

  • 25
    TBD
    @Newton High School
    8:00am - 3:00pm
    @Ravens Nest
    Facilitator: H. Jasper
    8:00am - 5:00pm
    @Flex Theatre
    Facilitator: R. Murphy
    9:45am - 1:15pm
    @Auditorium
    Facilitator: B. Davis
    1:00pm
    @Mission Bowl Olathe
    2:10pm
    Students will travel by bus to compete at tournament. Eric Skoglund, sponsor.
    3:00pm - 6:00pm
    @Engineering Wing
    Facilitator: A. Taylor
    4:30pm
    @Topeka West High School
    5:00pm - 9:00pm
    Facilitator: R. Murphy Start time: 7p
    6:00pm
    @Topeka West High School
    7:30pm
    @Topeka West High School
  • 26
    TBD
    @Newton High School
    6:30am
    Students will travel by bus to compete at tournament. Eric Skoglund, sponsor.
    7:30am - 3:30pm
    @Engineering Wing
    Facilitator: A. Taylor
    9:00am
    @Shawnee Mission East High School
    9:00am
    @Andover High School
    9:15am - 3:00pm
    Students will travel by Suburban to Central Academy of Excellence, KCMO, to participate in FTC Regional Qualifier. Brandon Hernandez, sponsor.
    9:30am
    @Garvey Aquatic Center
    11:30am - 1:00pm
    @Ravens Nest
    Facilitator: A. Taylor Standard Set up
    1:00pm - 9:00pm
    Facilitator: R. Murphy Start time: 7p
  • 27
    9:00am - 9:30pm
    District Rental
    10:00am - 12:00pm
    @ONW East Gym
    Facilitator: M. Mahoney
    2:00pm - 4:00pm
    @ONW East Gym
    Facilitator: J. Wrecke
    4:00pm - 6:00pm
    @ONW East Gym
    Facilitator: J. Gunderson
    6:00pm - 8:00pm
    @ONW East Gym
    Facilitator: L. Clark
  • 28
    3:00pm
    @Park Lanes Bowling
    3:00pm - 4:30pm
    @Room 1307
    Facilitator: A. Paepke
    3:00pm - 6:00pm
    @Engineering Wing
    Facilitator: A. Taylor
    3:30pm - 5:00pm
    @Room 1741 - A&E Cad Lab
    Facilitator: O'Gorman
    6:00pm
    @Shawnee Mission South High School
    6:00pm
    @Shawnee Mission South High School
    6:00pm - 8:00pm
    @ONW Main Gym
    Facilitator: M. Grove
    6:00pm - 8:00pm
    @Library
    Facilitator: T. Russman Please unlock South Door
    6:30pm - 9:00pm
    @Ravens Nest
    Brian Gordon contact 913-433-8122
    7:30pm
    @Shawnee Mission South High School
  • 29
    7:00am - 3:00pm
    @Flex Theatre
    Facilitator: M. Woolington Set up: 3 flex tables set up with 2 chairs each--they will set them where they want them.
    8:00am - 3:00pm
    @Auditorium
    Facilitator: J. Martin
    3:00pm - 9:30pm
    Facilitator: B. Davis Start time 7p Set up: All bleachers open; Open Gym wall between Main and Aux gym Tech needs: Two handheld wireless mics; ...
    4:00pm
    @Summit Trail Middle School
    5:30pm
    @Shawnee Mission South High School
    5:30pm - 9:30pm
    @Engineering Wing
    Facilitator: A. Taylor
    7:00pm
    @Shawnee Mission South High School
  • 30
    7:30am - 5:00pm
    6-8 students will travel by school vehicle to the Capitol in Topeka for the Equity Day event. Angie Powers, sponsor
    9:00am - 1:00pm
    See attached list for set up needs
    3:30pm
    @Mission Bowl Olathe
    3:30pm - 5:00pm
    @Room 1741 - A&E Cad Lab
    Facilitator: O'Gorman
    5:00pm - 6:15pm
    @Ravens Nest
    Facilitator: K. Boeh/J. Branstrom
    6:00pm
    @Olathe East High School
    6:00pm
    @Olathe East High School
  • 31
    7:20am - 8:15am
    @Auditorium
    Facilitator: J. Jones
    11:45am - 12:15pm
    Facilitator: J. Jones Set up: Please pull out a small section of bleachers that will hold approx. 175 students.
    12:10pm - 12:40pm
    @Flex Theatre
    Facilitator: K. Ricci Set up: Chairs in rows with an aisle set for 100
    2:15pm - 3:00pm
    Facilitator: J. Jones Set up: Please pull out a small section of bleachers that will hold approx. 175 students.
    3:00pm - 4:30pm
    @Room 1307
    Facilitator: A. Paepke
    4:00pm
    (Cancelled)
    @Olathe East High School
    4:00pm
    @Lawrence High School
    5:00pm - 8:00pm
    @Room 1307
    District Rental Please make sure door is unlocked
    5:30pm - 9:30pm
    @Engineering Wing
    Facilitator: A. Taylor
    5:30pm - 7:00pm
    @Ravens Nest
    Facilitator: A. Taylor Standard Set up
    6:00pm
    @Olathe East High School
    6:00pm - 8:00pm
    @ONW East Gym
    Facilitator: A. Krumbiegel
    6:00pm - 7:00pm
    @ONW Auxillary Gym
    7:00pm - 8:30pm
    @Auditorium
    7:00pm
    @Olathe East High School
    7:30pm
    @Olathe East High School
  • 1
  • 2