Skip to content
Olathe Northwest
Navbar
Calendar
Rosters
Scores and Standings
GOFAN TICKETS
Today
September 2021
March 2023
April 2023
May 2023
June 2023
July 2023
August 2023
September 2023
October 2023
November 2023
December 2023
January 2024
February 2024
March 2024
April 2024
May 2024
June 2024
July 2024
August 2024
September 2024
October 2024
November 2024
December 2024
January 2025
February 2025
March 2025
Week
Month
Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
29
30
31
1
6:00am - 7:30am
Bask
@
Multiple Location
Facilitator: M. Grove PRE-SEASON
7:00am - 7:50am
Faculty Meeting
@Ravens Nest
3:00pm
Tennis: G/V
@CBAC Tennis Complex
3:10pm - 4:00pm
Faculty Meeting
@Ravens Nest
3:15pm - 5:15pm
Chee
@Flex Theatre
Facilitator: J. Collins Set up: Please make sure room is clear
3:15pm - 4:00pm
Raven Service Club
@Auditorium
Facilitator: A. Jackson Set up: Standard Tech needs: Mic; Projection
3:15pm
Tennis: G/JV
@Indian Creek Tennis Courts
5:00pm
Volleyball: G/C-Team
@Gardner-Edgerton High School
6:00pm - 7:00pm
eCom
@Room 2116
ePTO Meeting Facilitator: J. Johns Start time: 6pm
2
6:45am - 7:30am
Bask
@ONW Main Gym
Facilitator: M. Grove
10:25am - 11:15am
Unif
@ONW Auxillary Gym
Facilitator: T. Marriott
3:00pm - 8:00pm
Debate Work Night
@Room 1834 - Debate
Facilitator: E. Skoglund
3:00pm - 4:00pm
Thes
@Auditorium
Facilitator: A. Hastings
4:15pm
Football: C Team
@Olathe West High School
5:00pm - 9:30pm
Band
@
Multiple Location
Facilitator: B. Davis Start time: 6pm
5:00pm
Soccer: B/C Team
@ODAC (Olathe District Athletic Complex)
5:00pm
Soccer: B/V
@CBAC - College Boulevard Activity Center
5:00pm
Volleyball: G/Freshman
@Lansing High School
6:00pm - 9:00pm
Band Boosters Meeting
@
Multiple Location
Facilitator: B. Davis Start time: 6:30pm Set up: Standard set up
7:00pm
Soccer: B/D-Team
@ODAC - Olathe District Activity Center
3
1:30am - 4:00pm
Resource Students
@Ravens Nest
Training with Paras set up: As is
11:15am
Earl
3:00pm - 11:30pm
Band
@
Multiple Location
Facilitator: B. Davis GAME DAY PREP Start time: 4:30pm *Turf Field available after soccer*
3:30pm - 5:30pm
Socc
@ONW Turf Field
Facilitator: C. Graham
7:00pm
Football: V
@CBAC - College Boulevard Activity Center
4
8:00am - 12:00pm
Foot
@ONW East Gym
Facilitator: M. Mahoney
9:00am
Cross Country: JV
@Manhattan High School
9:00am
Cross Country: V
@Manhattan High School
12:00pm
Soccer: B/V
@CBAC - College Boulevard Activity Center
5
7:00pm - 9:00pm
Bask
@
Multiple Location
Facilitator: M. Grove PRE-SEASON
6
Labor Day - No School
3:00pm
Soccer: B/C Team
(Changed)
@Indian Hills Middle School
4:00pm
Football: JV
@Olathe Northwest High School
5:00pm - 9:00pm
Band
@Band Room - Rm 1837
Facilitator: B. Davis
5:00pm
Soccer: B/D-Team
@Indian Hills Middle School
7
6:45am - 7:30am
Bask
@ONW Main Gym
Facilitator: M. Grove
9:00am
Golf: G/V
@Sycamore Ridge Golf Course
11:20am - 12:30pm
Inte
@Flex Theatre
Facilitator: L. Hirsch Set up: As is
3:00pm - 6:00pm
Midd
@
Multiple Location
Facilitator: Heather Rice ST
3:00pm - 6:00pm
Musi
@
Multiple Location
Facilitator: A. Hastings
3:30pm
Tennis: G/JV
@Mill Valley High School
5:00pm
Volleyball: G/JV
@Olathe-Northwest High School
6:00pm - 9:30pm
Olat
@Band Room - Rm 1837
Facilitator: B. Davis Start time: 7:30pm
8
6:00am - 7:30am
Bask
@
Multiple Location
Facilitator: M. Grove PRE-SEASON
8:00am - 3:00pm
YOGO
@ONW Auxillary Gym
3:00pm - 6:00pm
Musi
@
Multiple Location
Facilitator: A. Hastings
3:15pm - 5:15pm
Chee
@Flex Theatre
Facilitator: J. Collins Set up: Please make sure room is clear
5:00pm
Soccer: B/C Team
@Shawnee Mission Soccer Complex
5:30pm
Volleyball: G/Freshman
@Mill Valley High School
5:30pm
Volleyball: G/C-Team
@Mill Valley High School
9
6:45am - 7:30am
Bask
@ONW Main Gym
Facilitator: M. Grove
8:00am - 3:00pm
YOGO
@ONW Auxillary Gym
10:25am - 11:15am
Unif
@ONW Auxillary Gym
Facilitator: T. Marriott
3:00pm - 8:00pm
Debate Work Night
@Room 1834 - Debate
Facilitator: E. Skoglund
3:00pm - 6:00pm
Musi
@
Multiple Location
Facilitator: A. Hastings
5:00pm - 9:30pm
Band
@
Multiple Location
Facilitator: B. Davis Start time: 6pm
5:00pm
Football: C Team
@Olathe East High School
5:00pm
Football: C Team
@Olathe East High School
5:00pm
Gymnastics: JV
@Mill Creek Campus
5:00pm
Soccer: B/JV
@Shawnee Mission North High School
5:00pm
Volleyball: G/JV
@Mill Valley High School
6:00pm
Volleyball: G/V
@Mill Valley High School
7:00pm
Soccer: B/V
@Shawnee Mission North High School
10
7:00am - 10:30am
Band to Meadow Lane and Prairie Trail
@
Multiple Location
Facilitator: B. Davis DOUGHNUT BREAKFAST Start time: 9am Set up: Lunch set up; three 8' tables for food, 3 drink barrels with ice
3:00pm - 11:30pm
Band
@
Multiple Location
Facilitator: B. Davis GAME DAY PREP Start time: 4:30pm *Turf Field available after soccer*
3:00pm - 6:00pm
Musi
@
Multiple Location
Facilitator: A. Hastings
3:30pm
Tennis: G/JV
@DeSoto High School
7:00pm
Football: V
@CBAC - College Boulevard Activity Center
9:00pm - 11:00pm
Back
11
TBD
Volleyball: G/JV
@Olathe East High School
8:00am - 12:00pm
Foot
@ONW East Gym
Facilitator: M. Mahoney
8:30am - 12:00pm
Litt
@ONW Main Gym
Facilitator: J. Collins Start time: 9am Set up: Please pull out South bleachers
10:00am
Gymnastics: V
@Shawnee Mission North High School
6:00pm
Cross Country: JV
@ODAC - Olathe District Activity Center
6:00pm
Cross Country: V
@Olathe District Activity Center
12
7:30pm - 9:30pm
Bask
@
Multiple Location
Facilitator: M. Grove PRE-SEASON
13
7:00am - 7:55am
Powd
@Flex Theatre
Facilitator: S. Curry Start time: 7am Set up: Set up same as AI Tech needs: Mic
11:20am - 12:30pm
Inte
@Flex Theatre
Facilitator: K. Kaestner Set up: same for AI
3:00pm - 5:30pm
Debate Work Night
@Room 1834 - Debate
Facilitator: E. Skoglund
3:00pm - 6:00pm
Musi
@
Multiple Location
Facilitator: A. Hastings
5:00pm
Soccer: B/D-Team
@Lawrence Free State High School
5:00pm
Soccer: B/V
@CBAC - College Boulevard Activity Center
5:30pm - 8:30pm
Perc
@Band Room - Rm 1837
Facilitator: B. Davis
5:45pm - 8:00pm
STUC
@Commons
Facilitator: B. Thiessen Start time: 6pm
6:00pm
Football: JV
@CBAC - College Boulevard Activity Center
7:00pm - 9:00pm
RPO
@Office Conference Room
7:00pm
Soccer: B/C Team
@CBAC - College Boulevard Activity Center
14
6:00am - 7:00am
Clas
@Flex Theatre
Start time: 6:30am Set up: 2 tables in the back of the room for food/drinks; tables with chairs for attendees
6:45am - 7:30am
Bask
@ONW Main Gym
Facilitator: M. Grove
7:00am - 8:00am
Clas
@Auditorium
Start time: 7:00am
8:00am - 12:30pm
Orch
@Flex Theatre
Facilitator: J. Martin Set up: Leave AI set up *will not be using the flex from 10:30-11:15 during AI.
12:45pm - 2:45pm
Teno
@
Multiple Location
Facilitator: P. Williamson Set up: Choir will set up auditorium Tech needs: Mic; Projection with sound
3:00pm - 6:00pm
Musi
@
Multiple Location
Facilitator: A. Hastings
3:00pm
Tennis: G/V
@CBAC Tennis Complex
5:00pm
Gymnastics: V
@Mill Creek Campus
5:00pm
Soccer: B/JV
@Lawrence Free State High School
5:00pm
Volleyball: G/Freshman
@Olathe Northwest High School
5:00pm
Volleyball: G/JV
@Olathe Northwest High School
6:00pm
Volleyball: G/C-Team
@Olathe-Northwest High School
6:00pm
Volleyball: G/V
@Olathe-Northwest High School
7:00pm
Soccer: B/V
@Lawrence Free State High School
15
6:00am - 7:30am
Bask
@
Multiple Location
Facilitator: M. Grove PRE-SEASON
6:00am - 7:00am
Clas
@Flex Theatre
Start time: 6:30am Set up: 2 tables in the back of the room for food; tables and chairs for attendees
7:00am - 8:00am
Clas
@Auditorium
Start time: 7:00am
7:30am - 7:55am
NHS
@Library
Facilitator: M. Lunney/T. Pruett-Epp
10:00am - 2:00pm
Flu
@Flex Theatre
Flu Shot appointments: 11:00a-1:00p
3:00pm - 6:00pm
Musi
@
Multiple Location
Facilitator: A. Hastings
3:00pm
Tennis: G/V
@Harmon Park
3:05pm - 3:30pm
NHS
@Library
Facilitator: M. Lunney/T. Pruett-Epp
3:15pm - 5:15pm
Chee
@Commons
Facilitator: J. Collins Set up: Please make sure room is clear
5:00pm
Soccer: B/C Team
@Olathe Northwest High School
5:00pm
Soccer: B/D-Team
@Piper High School
6:30pm
Volleyball: G/Freshman
@Shawnee Mission East High School
6:30pm
Volleyball: G/C-Team
@Shawnee Mission East High School
16
6:45am - 7:30am
Bask
@ONW Main Gym
Facilitator: M. Grove
9:45am - 11:30am
Hisp
@Auditorium
Facilitator: E. Medina Start time: 10:28 (Seminar) Tech needs: Mic, projection with sound
10:25am - 11:15am
Unif
@ONW Auxillary Gym
Facilitator: T. Marriott
12:30pm
Golf: G/V
@Heritage Park Golf Course
3:00pm - 8:00pm
Debate Work Night
@Room 1834 - Debate
Facilitator: E. Skoglund
3:00pm
Golf: G/JV
@Tomahawk Hills Golf Course
3:00pm - 6:00pm
Musi
@
Multiple Location
Facilitator: A. Hastings
3:00pm
Tennis: G/V
@CBAC Tennis Complex
3:30pm
Cross Country: JV
@Shawnee Mission Park
3:30pm
Tennis: G/JV
@Shawnee Mission North High School
4:15pm
Football: C Team
@Shawnee Mission North High School
5:00pm - 9:30pm
Band
@
Multiple Location
Facilitator: B. Davis Start time: 6pm
5:00pm
Soccer: B/JV
@CBAC - College Boulevard Activity Center
5:00pm
Volleyball: G/JV
@Olathe Northwest High School
5:00pm
Volleyball: G/V
@Olathe Northwest High School
7:00pm
Soccer: B/V
@CBAC - College Boulevard Activity Center
17
6:00am - 7:00am
Clas
@Flex Theatre
Start time: 6:30am Set up: 2 tables in the back of the room for food/drink; tables and chairs for the attendees
7:00am - 8:00am
Clas
@Auditorium
Start time: 7:00am
12:45pm - 2:45pm
Treb
@
Multiple Location
Facilitator: P. Williamson Set up: Choir will set up auditorium Tech needs: Mic; Projection with sound
3:00pm - 11:30pm
Band
@
Multiple Location
Facilitator: B. Davis GAME DAY PREP Start time: 4:30pm *Turf Field available after soccer*
3:00pm
Golf: G/JV
@Trails West Golf Course
3:00pm - 6:00pm
Musi
@
Multiple Location
Facilitator: A. Hastings
3:00pm
Tennis: G/JV
@CBAC Tennis Complex
3:30pm - 5:30pm
Socc
@ONW Turf Field
Facilitator: C. Graham
5:00pm
Soccer: B/C Team
@Olathe-Northwest High School
5:00pm
Soccer: B/D-Team
@Olathe-Northwest High School
7:00pm
Football: V
@CBAC - College Boulevard Activity Center
18
TBD
Volleyball: G/C-Team
@Olathe East High School
TBD
Volleyball: G/V
@Lee's Summit West High School
8:00am - 12:00pm
Foot
@ONW East Gym
Facilitator: M. Mahoney
8:00am
Tennis: G/V
@CBAC Tennis Complex
8:15am
Cross Country: V
@TBA
9:00am - 3:00pm
KMEA
@Choir Room
Facilitator: P. Williamson
1:00pm - 6:00pm
FIRST Tech Challenge
@
Multiple Location
KICKOFF Facilitator: B. Wellman
19
4:00pm - 6:00pm
Bask
@
Multiple Location
Facilitator: M. Grove PRE-SEASON
20
11:20am - 12:30pm
Inte
@Flex Theatre
Facilitator: K. Kaestner Set up: same for AI
1:00pm
Golf: G/V
@Sunflower Hills
1:00pm
Tennis: G/JV
@CBAC Tennis Complex
1:00pm
Tennis: G/V
@CBAC Tennis Complex
3:00pm - 5:30pm
Debate Work Night
@Room 1834 - Debate
Facilitator: E. Skoglund
3:00pm - 6:00pm
Musi
@
Multiple Location
Facilitator: A. Hastings
5:00pm
Gymnastics: JV
@Mill Creek Campus
5:00pm
Gymnastics: V
@Mill Creek Campus
5:00pm
Soccer: B/C Team
@Shawnee Mission West High School
5:30pm - 8:30pm
Perc
@Band Room - Rm 1837
Facilitator: B. Davis
5:30pm
Volleyball: G/Freshman
@Olathe-Northwest High School
5:30pm
Volleyball: G/C-Team
@Olathe Northwest High School
5:45pm - 8:00pm
STUC
@Library
Facilitator: B. Thiessen Start time: 6pm
6:00pm
Football: JV
@CBAC - College Boulevard Activity Center
6:30pm - 7:30pm
Deba
@Room 1834 - Debate
Facilitator: E. Skoglund DEBATE BOOSTER CLUB MEETING Start time: 6:30pm
21
6:45am - 7:30am
Bask
@ONW Main Gym
Facilitator: M. Grove
8:00am - 3:00pm
Orch
@Flex Theatre
Facilitator: J. Martin *WILL NOT BE USING DURING AI** Set up: AI set up
8:30am
Golf: G/JV
@Painted Hills Golf Course
$75.00/team to course
3:00pm - 6:00pm
Midd
@
Multiple Location
Facilitator: Brian Barackman PRT
3:00pm - 6:00pm
Musi
@
Multiple Location
Facilitator: A. Hastings
5:00pm
Soccer: B/JV
@Shawnee Mission Soccer Complex
5:00pm
Volleyball: G/JV
@Olathe Northwest High School
5:00pm
Volleyball: G/V
@Olathe Northwest High School
7:00pm
Soccer: B/V
@Shawnee Mission Soccer Complex
22
6:00am - 7:30am
Bask
@
Multiple Location
Facilitator: M. Grove PRE-SEASON
7:30am - 7:55am
NHS
@Library
Facilitator: M. Lunney/T. Pruett-Epp
3:00pm - 6:00pm
Musi
@
Multiple Location
Facilitator: A. Hastings
3:05pm - 3:30pm
NHS
@Library
Facilitator: M. Lunney/T. Pruett-Epp
3:15pm - 5:15pm
Chee
@Flex Theatre
Facilitator: J. Collins Set up: Please make sure room is clear
5:00pm
Soccer: B/D-Team
@Olathe-Northwest High School
5:30pm
Gymnastics: JV
@
5:30pm
Volleyball: G/Freshman
@Olathe East High School
5:30pm
Volleyball: G/C-Team
@Olathe East High School
23
6:45am - 7:30am
Bask
@ONW Main Gym
Facilitator: M. Grove
8:00am
Tennis: G/JV
@CBAC Tennis Complex
10:25am - 11:15am
Unif
@ONW Auxillary Gym
Facilitator: T. Marriott
1:00pm
Golf: G/V
@Prairie Highlands Golf Course
3:00pm - 8:00pm
Debate Work Night
@Room 1834 - Debate
Facilitator: E. Skoglund
3:00pm - 6:00pm
Musi
@
Multiple Location
Facilitator: A. Hastings
3:00pm
Tennis: G/V
@Rock Chalk Park
5:00pm - 9:30pm
Band
@
Multiple Location
Facilitator: B. Davis Start time: 6pm
5:00pm
Football: C Team
@Olathe Northwest High School
5:00pm
Soccer: B/JV
@CBAC - College Boulevard Activity Center
5:00pm
Volleyball: G/JV
@Olathe East High School
5:00pm
Volleyball: G/V
@Olathe East High School
6:00pm - 9:00pm
Dance Team Booster Club Meeting
@Ravens Nest
Facilitator: Michelle Smajda, parent Set up: Standard
7:00pm
Soccer: B/V
@CBAC - College Boulevard Activity Center
24
TBD
Cross Country: V
@Rimrock Farm
Professional Day - No Students
7:00am - 3:45pm
DIST
@
Multiple Location
Facilitator: Kathy Brewer--Math coordinator secretary Start time: 7:30 Set up: As is Tech needs: TBD
3:00pm - 6:00pm
Musi
@
Multiple Location
Facilitator: A. Hastings
3:30pm - 5:30pm
Socc
@ONW Turf Field
Facilitator: C. Graham
7:00pm
Football: V
@Shawnee Mission South High School
25
7:00am - 12:59pm
Band
@
Multiple Location
Facilitator: B. Davis
8:00am - 12:00pm
Foot
@ONW East Gym
Facilitator: M. Mahoney
8:00am
Volleyball: G/Freshman
@Olathe North High School
8:00am
Volleyball: G/JV
@Saint Thomas Aquinas High School
10:00am
Gymnastics: V
@Olathe Northwest High School
26
8:00am - 8:00pm
Band
@
Multiple Location
Facilitator: B. Davis
7:00pm - 9:00pm
Bask
@
Multiple Location
Facilitator: M. Grove PRE-SEASON
27
7:00am - 3:00pm
Sign
@Flex Theatre
Set up: Please have a white drink bin with ice and water bottles for the flex
8:45am - 9:35am
Band Class
@Auditorium
Band Class will be meeting in the auditorium during SOS
11:20am - 12:30pm
Inte
Facilitator: K. Kaestner Set up: same for AI
1:30pm
Tennis: G/V
@Emporia High School
2:00pm
Golf: G/JV
@Prairie Highlands Golf Course
2:00pm
Golf: G/V
@Overland Park Golf Course
3:00pm - 5:30pm
Debate Work Night
@Room 1834 - Debate
Facilitator: E. Skoglund
3:00pm - 6:00pm
Musi
@
Multiple Location
Facilitator: A. Hastings
4:00pm
Tennis: G/JV
@CBAC Tennis Complex
5:00pm - 6:00pm
Prin
@Room 1223
5:00pm
Soccer: B/C Team
@Olathe-Northwest High School
5:30pm - 8:30pm
Perc
@Band Room - Rm 1837
Facilitator: B. Davis
5:30pm
Volleyball: G/Freshman
@Shawnee Mission South High School
5:30pm
Volleyball: G/C-Team
@Shawnee Mission South High School
5:45pm - 8:00pm
STUC
@Library
Facilitator: B. Thiessen Start time: 6pm
6:00pm
Football: JV
@Lansing High School
28
6:45am - 7:30am
Bask
@ONW Main Gym
Facilitator: M. Grove
8:00am - 3:00pm
Orch
@Flex Theatre
Facilitator: J. Martin *WILL NOT BE USING DURING AI** Set up: AI set up
8:00am
Tennis: G/V
@Plaza Tennis Center - KCMO
10:30am - 11:15am
Jost
@Auditorium
Facilitator: K. Hilliard
3:00pm - 6:00pm
Musi
@
Multiple Location
Facilitator: A. Hastings
3:30pm
Tennis: G/JV
@Lawrence Free State High School
5:00pm
Volleyball: G/JV
@Shawnee Mission South High School
5:00pm
Volleyball: G/V
@Shawnee Mission South High School
29
6:00am - 7:30am
Bask
@
Multiple Location
Facilitator: M. Grove PRE-SEASON
9:00am
Golf: G/V
@Eagle Bend Golf Course
3:00pm - 5:30pm
Play
@Auditorium
Facilitator: A. Hastings
3:15pm - 5:15pm
Chee
@Flex Theatre
Facilitator: J. Collins Set up: Please make sure room is clear
3:15pm - 4:00pm
Raven Service Club
@Commons
Facilitator: A. Jackson Set up: Standard Tech needs: Projection
5:00pm
Gymnastics: V
@Mill Creek Campus
5:00pm
Soccer: B/D-Team
@Shawnee Mission North High School
5:30pm - 7:30pm
Coll
@Auditorium
Facilitator: E. Medina Start time: 6pm Set up: Podium on the stage; Tech needs: Mic and Projection with sound
30
TBD
Volleyball: G/Freshman
@Saint Thomas Aquinas High School
6:45am - 7:30am
Bask
@ONW Main Gym
Facilitator: M. Grove
3:00pm - 8:00pm
Debate Work Night
@Room 1834 - Debate
Facilitator: E. Skoglund
3:00pm - 6:00pm
Musi
@
Multiple Location
Facilitator: A. Hastings
5:00pm - 9:30pm
Band
@
Multiple Location
Facilitator: B. Davis Start time: 6pm
5:00pm
Football: C Team
@Olathe Northwest High School
5:00pm
Soccer: B/JV
@Shawnee Mission North High School
6:00pm
Volleyball: G/JV
@Mill Valley High School
6:00pm
Volleyball: G/V
@Mill Valley High School
7:00pm
Soccer: B/V
@Shawnee Mission North High School
1
2
Collapse Menu
Search
Today
March 2023
April 2023
May 2023
June 2023
July 2023
August 2023
September 2023
October 2023
November 2023
December 2023
January 2024
February 2024
March 2024
April 2024
May 2024
June 2024
July 2024
August 2024
September 2024
October 2024
November 2024
December 2024
January 2025
February 2025
March 2025
View by Type
-All-
Athletics
Clubs
Staff Only
View Schedules
Loading schedules..
Get The Mobile App
Notify Me
LOGIN
Username:
Password:
Forgot password?